(M)AABA MIA!

Studenti Gymnázia Nový Jičín si ve spolupráci se spolkem RO.NA.TA., z.s. připravili muzikál (M)ABBA MIA!, který byl inspirován filmem MAMMA MIA!. Studenti na tomto projektu pracovali již od září a ve dnech 18. – 20. prosince ho na jeviště uvedli osmkrát.

Studenti se na muzikál připravovali již od září, kdy poprvé obdrželi scénář a texty k písním. Zkoušky probíhaly vždy ve středu, kdy se žáci 3. G v hodinách HV převážně učili choreografie ke společným scénám a tancům. Zkoušky scénáře probíhaly v Beskydském divadle. Nejdříve jenom čtené, poté i s pohybem. V průběhu podzimních prázdnin se členové sboru Puellae et Pueri, mezi kterými byly i hlavní postavy, sešli v prostorách GNJ k nahrávání playbacků pro případ, že by byli hlasově indisponováni. V sobotu 9. prosince se studenti sešli ve Fokusu, aby si nazkoušeli pohyby při scénách a sžili se s prostorem. Neděli před prvním představením, tj. 17. prosince, účinkující čekaly dvě generální zkoušky, které proběhly už s porty, světly, kostýmy a vším potřebným.

Pondělí

V 7 hodin dorazili všichni do Fokusu. Zde proběhla rozcvička a rozezpívání hlavních postav. Následovalo převleční do kostýmů a rozdání portů a handek. To už ale do sálu začali pomalu chodit první diváci, kterými v tomto případě byly základní školy. Všichni v zákulisí byli nervózní, ale díky společné podpoře a secvičenosti se jim představení povedlo. Herci teď měli asi půlhodinky na oddech, než jim v 10 začalo další představení. I zde byli diváky především školy. Poté měli všichni čas do 17.00, a tak někteří vyrazili na oběd do školy a jiní na cestu domů. V 18.00 začalo další představení, ale tentokrát byli diváky rodiče a široká veřejnost. V tomto představení by se pár zaškobrtnutí našlo, ale díky příjemné atmosféře to herce nijak nevykolejilo.

Úterý

Dnes všichni vypadali mnohem uvolněněji, a tak když šli na scénu, jejich pohyby a dialogy vypadaly mnohem přirozeněji. Dopoledne opět proběhla dvě představení pro školy, po kterých následovala pauza na oběd. V 18.00 opět začalo představení pro rodiče a veřejnost, ze kterého by bylo dobré zmínit miniscénku, kterou si tři otcové připravili na závěr při představování rolí. První otec si na scénu donesl židli a pohodlně se usadil. Druhý ho poté ze židle shodil a posadil se. Mezitím přišel třetí, shodil druhého, na chvíli se posadil, poté pomohl oběma na nohy a po společné úkloně odhodili své klobouky v dál.

Středa

Tento den byl oproti předchozím dvěma výjimečný. Představení byla určena pro studenty GNJ. Tato dvě vystoupení ukončila muzikálový maraton a příjemně zakončila společné čtyřměsíční úsilí. V prvním představení se Samovi povedlo trefit nástup v S.O.S., se kterým měl do té doby problémy. Po druhém představení herce ještě nečekal zasloužený odpočinek, ale úklid celého sálu a přilehlé judárny a odvoz techniky a kulis.

Závěr

Účastníci si z tohoto projektu jistě odnesou spoustu zážitků a cenných zkušeností, které možná později v životě budou moci zúročit.